Ako si udržať zdravý a biely chrup

„Nejedz toľko sladkého, budeš mať žlté zuby!“, asi každý z nás si túto vetu z detstva pamätá. Pravdou však je, že sladkosti nie sú jedinou príčinou vzniku kazov a sfarbenia zubov. Pozrime sa na najmenej očakávaných vinníkov, ktorí spôsobujú žltý chrup.

teeth-whitening-manchester

Farba zubov je v prvom rade daná geneticky. Vzniká kombináciou farby dentínu, vnútornej vrstvy zuba a skloviny, povrchovej vrstvy zuba. Kým v detstve je sklovina jasná a zuby svetlé, starnutím sklovina tmavne, čo má za následok zožltnutie alebo zosivenie zubu.
Sami sa o žlté zuby zapríčiňujeme nesprávnou technikou ich čistenia. Používanie nesprávnej zubnej kefky z hľadiska tvaru a veľkosti poškodzuje zuby, ďasná i sklovinu. Paradentóza, zápalové ochorenie ďasien, môže v niektorých prípadoch viesť dokonca až k infarktu. Zápaly sa ľahko dostávajú do krvného obehu a pľúc.
Negatívny vplyv na zuby má i užívanie liekov. Napríklad antihistaminiká, lieky proti alergii, spôsobujú vysušovanie ústnej dutiny, a teda zníženú tvorbu slín. Toto všetko zapríčiňuje problémy s ďasnami a oslabenie skloviny. Jej rozpúšťanie zas vyvoláva Aspirin, práve preto by malo byť jeho užitie zapíjané dostatkom vody.
Tvorba slín sa redukuje i pri konzumácii veľkých porcií jedla v krátkych časových intervaloch. Vychutnávajte si svoj obed preto radšej pomaly alebo si po ňom dajte aspoň žuvačku.
A čo taký čaj? Mylne sú škodlivé účinky na zuby pripisované zelenému čaju. Práve ten však obsahuje látky zabraňujúce vzniku zubného kazu. Čierny čaj zas obsahuje látky, ktoré napádajú baktérie spôsobujúce vznik zubného plaku. Nebezpečenstvo vytvára ovocný čaj z dôvodu obsahu kyselín nepriaznivých pre zubnú sklovinu.
Ďalšou obľúbenou tekutinou je nepochybne víno. Taktiež je však nesprávny mýtus o primárnej škodlivosti červeného vína. Horšie postavenie má víno biele. Jeho štruktúru tvoria látky spôsobujúce narušenie skloviny, na ktorej sa následne zachytáva farbivo z iných potravín.

Spôsobov, ako sa dopracovať k neželaným žltým zubom je teda hneď niekoľko. Ako sa ich zbaviť?
O bielení zubov ste už určite počuli. Tento proces nie je vôbec výsadou „celebrít“. Ide o profesionálny zákrok dentálnej hygieny, konkrétne estetickej stomatológie. Zuby možno bieliť mechanicky, čistením pigmentov na povrchu zuba, obyčajne pri dentálnej hygiene pastou a rotačnou kefkou či pieskovaním. Alebo chemicky, keď sa pomocou lasera alebo špeciálneho svetla zosilňuje účinok bieliacich prípravkov.
Vybielené zuby nie sú len otázkou prestíže a hollywoodskeho úsmevu. Upravený chrup môže majiteľovi navrátiť okrem žiarivého úsmevu i pocit sebavedomia.