Mali sme vždy krásny a “rovný” úsmev? Nie to sme teda rozhodne nemali. Úbohé dievky s krivým chrupom to mali naprieč storočiami celkom zložité. Akokoľvek krásne mohli byť, po roztiahnutí kútikov a vykuknutí bielych tesákov, z ktorých si každý šiel svojou vlastnou cestou, spanilú krásavicu nezachránili ani husté vlasy, či bohaté veno (to s tým venom je samozrejme len vtip, dobré veno bolo všeliekom na mnoho situácií). Niektoré nešťastnice to mali s vydajom skrátka zložitejšie.

6955061730_717cd8a986_b

Čistenie zubov a isté zubné náhrady boli v šľachtických kruhoch pomerne zaužívané, no narovnávanie zubov, to už bol úplne iný level.

 

 

A čo dnešné krásavice a strojček?

Dnes je už situácia odlišná. Mladé devy môžu svojím chrupom oslňovať do sýtosti, pokiaľ im to len peňaženka a rodičia dovolia. Bielenie zubov? Ozdoby na zuby? Štýlový strojček? Žiadny problém. Záleží len od vkusu a ochoty obetovať pohodlie.

V poslednom čase nie je zriedkavé, že strojček na zuby sa využíva skôr ako módny doplnok, než aby plnil jeho skutočnú funkciu. Nedávno sa napríklad 57 ročná Madona rozhodla tento fashion doplnok využiť. A to nie len takým praobyčajným spôsobom, aký využíva 90% teenage mládežníkov. Naopak. Išla na to rafinovane. Zaobstarala si strojček z číreho zlata, aby ani náhodou nepôsobila priemerne. Nuž proti gustu žiadny dišputát. Madonine pokusy pôsobiť stále mladšie a mladšie sú celosvetovo známe a to, kde je hranica, si určuje len ona sama.

Asi každý vie, že strojček na zuby nie je lacnou záležitosťou. To vedela aj Amanda zo štátu Nevada, ktorá sa rozhodla vložiť si strojček na zuby. Vlastnoručne. Vyrobila si ho svojpomocne a rovnako si ho aj vložila do úst. Nezabudla potom tento svoj postup natočiť a vložiť na Youtube. K popisu pridala svoj komentár, aby vraj mladých ľudí neodstrašila bolesť, nech to vydržia a “bude dobre.”

Ak sa nad tým zamyslíme, vzniká tak zvláštny paradox. Keď ľudia v minulosti strojček skutočne potrebovali, túto možnosť nemali. Dnes strojček na zuby už často nie je otázkou potrebnosti, ale vizáže. Pred tým, ako sa pre strojček rozhodnete, zvážte, či ho reálne potrebujete, alebo sa jedná len o krátkodobý módny doplnok.